
“Vaimne valu on vähem dramaatiline kui füüsiline valu, kuid see on tavalisem ja ka raskemini talutav. Sage katse varjata vaimset valu suurendab koormust, lihtsam on öelda: “Mu hammas valutab” kui öelda “Mu süda on murtud.”
C.S. Lewis
Depressioonist väljumise meelespea
“Lill mis on läinud õitsele ka halva ilmaga on eriline lill“ – Tundmatu
Otsi abi professionaalilt: pöördu näiteks terapeudi, nõustaja või psühhiaatri poole. Nad on koolitatud pakkuma tuge ja juhendama Sind depressioonist ülesaamise protsessis.
Loo tugisüsteem: ümbritse end sõprade ja perega, kes mõistavad Sinu olukorda ja suudavad pakkuda emotsionaalset tuge. Jaga nendega oma mõtteid ja tundeid ning küsi vajadusel abi.
Loo rutiin: igapäevase rutiini loomine toob Sinu ellu struktuuri, aidates Sind säilitada stabiilsus- ja kindlusetunnet. Hoia meeles kaasata ka tegevusi, mis pakuvad Sulle rõõmu ja saavutustunnet.
Füüsiline aktiivsus: tegele regulaarselt füüsilise tegevusega. Treening vabastab endorfiine, mis parandavad meeleolu ning vähendavad ärevust ja depressiooni.

Tervisliku eluviisi valikud: pööra tähelepanu oma toitumisele, unele ja üldisele elustiilile. Tasakaalustatud toitumine ja piisav uni mõjutavad vaimset heaolu positiivselt.
Tähelepanu ja lõdvestustehnikad: harjuta tähelepanelikkust ja lõdvestusharjutusi, n meditatsioon, sügav hingamine, jooga, jne. Need tehnikad aitavad maandada stressi ja edendada rahulikkuse tunnet.
Sea realistlikud eesmärgid: jaga ülesanded väiksemateks saavutatavateks eesmärkideks. Tähista väikseid võite ja liigu järk-järgult suuremate eesmärkide suunas. See aitab tekitada saavutustunnet ja tõsta enesehinnangut.
Väljakutse negatiivsetele mõtetele: tuvasta negatiivsed mõttemustrid ja esita neile väljakutse! Sea need kahtluse alla ja asenda need positiivsete ja realistlike kinnitustega.
Tegelemine meeldivate tegevustega: tegele hobide ja tegevustega, mis pakuvad Sulle rõõmu ja eneseteostustunnet. See on teretulnud viis tähelepanu kõrvalejuhtimiseks ning toob endaga kaasa positiivsema mõtteviisi.
Piira ja võimalusel väldi täielikult stressi tekitajaid: tuvasta ja halda oma elus stressiallikaid. Võimaluse korral delegeeri ülesandeid, õpi EI ütlema lisakohustustele.
Regulaarne kontakt: püsi ühenduses oma nõustaja või tervishoiuteenuse osutajaga, et teha vajadusel muudatusi. Avatud suhtlus on hädavajalik!
Hoia meeles! Depressioonist üle saamine on järkjärguline protsess ja abi otsimine on tugevuse märk! Sa ei ole üksi ja on võimalik luua helgem ja täisväärtuslikum tulevik. Iga päev on uus võimalus kasvuks ja tervenemiseks. Astu väikeste sammudega ja ole enda vastu lahke sellel teekonnal.